Are you the publisher? Claim or contact us about this channel


Embed this content in your HTML

Search

Report adult content:

click to rate:

Account: (login)

More Channels


Showcase


Channel Catalog


Channel Description:

bývanie | stavebníctvo | architektúra
  0 0
 • 12/16/18--04:59: Záhrada 10/2018
 • ZÁHRADA
  Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

  Milí priatelia!
  Je tu záver roka a s ním aj jeho bilancovanie. V živote, v práci, v záhradke… Nové predsavzatia a plány do ďalšieho roka a veľa nádejí na pozitívne zmeny. Želáme vám, aby ste teda vykročili do nového roka tou správnou nohou, aby sa vám splnili vaše predsavzatia a naplnili vaše plány. Aby ste boli zdraví a spokojní – doma, v práci, v živote.
  No a, samozrejme, celý kolektív redakcie vám praje aj pestovateľské úspechy v záhradke. Nech vám naďalej prináša potešenie a chutnú vlastnoručne dopestovanú úrodu.
  Dúfame, že i v ďalšej sezóne bude náš časopis vaším sprievodcom a svedkom vašich záhradných úspechov. Preto, hoci je tuhá zima, netreba zaháľať, ale myslieť na nadchádzajúcu sezónu už teraz.
  To je dôvod, prečo v aktuálnom čísle nájdete rady, ako predísť skladovým chorobám jadrovín, ako dopestovať zdravý zeler, ako zatočiť s voškami v skleníku či ako si založiť úžitkové hriadky v malej záhrade. Počas zimy, i keď nielen počas nej, si môžete dopestovať čerstvé klíčky a mikrobylinky podľa nášho fotopostupu.
  Mnohí možno aktuálne riešite, čo s izbovkami po Vianociach, no nezabúdame ani na našich spojencov v biologickom boji proti škodcom v záhrade. Ak ešte nemáte pre ne kŕmidlo – šup-šup, stíhate posledný vlak a podľa nášho návodu môžete v sobotu zmajstrovať aj s deťmi šikovné kŕmidlo pre vtáky. V sezóne sa vám za to bohato odvďačia!
  Viac tipov a rád nájdete na portáli pre vášnivých záhradkárov – zahrada.sk.
  Takže, hor sa do čítania a úspešný štart do nového roka 2019!

  Martin Čurda

   

   

  Fotogaléria z tohto čísla:

   

  Okrasná záhrada
  ■ Návšteva záhrady vo svahu
  ■ Úžitkové hriadky do novej sezóny
  ■ Potrebujeme mulčovacie textílie?
  ■ Ihličnany zo semien
  ■ Izbovky po Vianociach
  ■ Mučenka chutí, lieči i krášli
  ■ Závesné kŕmidlo
  ■ Prestieranie s odtlačkami prírody

  Pre dobrú úrodu
  ■ Zeler vysievame už v januári
  ■ Poznáte mikrobylinky?
  ■ Staré odrody opäť v kurze
  ■ Choroby jadrovín pri skladovaní

  ■ Závesná polica na čerstvé bylinky
  ■ Arónia pre krásu aj úžitok
  ■ Proti voškám v skleníku

  Poradňa
  ■ Habarka z vianočného stromčeka
  ■ Odpovedáme na vaše otázky a podnety

   


  0 0
 • 02/04/19--01:14: Záhrada 01/2019
 • ZÁHRADA
  Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

  Milí záhradní nadšenci!
  Jar tu ešte síce nemáme, no zopár možností, ako ju privolať, určite áno. Jednou z nich sú jarné kvety, ktoré prinesú nefalšovanú príchuť jari, aj keď máme hriadky ešte pod snehom. Ten mimochodom vonkoncom nevadí nádhernej čemerici, ktorá je taká otužilá, že svojimi nevšednými kvetmi zakvitne aj na snehu a v mraze.
  Výsostne aktuálnou témou sú priesady, ktoré vysievame, no poniektoré už klíčia, či dokonca utešene rastú na okennom parapete. Ich ochrana a správne pestovanie je cesta k vlastnej úrode zdravej a chutnej zeleniny.
  Ruka v ruke so zdravím a krásou bez chémie idú aj nádherné prírodné záhrady, ktoré začínajú byť stále väčším trendom. So znalosťou základných pravidiel prírodných záhrad môžete skúsiť zmeniť čosi k lepšiemu aj v tej svojej záhradke.
  No a prečo toto všetko spomínam?
  Tieto témy dýchajú jarou a nájdete ich v aktuálnom čísle, ktoré práve držíte v rukách. A ak vám to nestačí, čakajú vás poučné témy o hlodavcoch či o málo známej jujube, alebo pracovné návody, ako napríklad postup stavby záhradnej kôlne.
  Samozrejme, mysleli sme aj na stále rubriky, ako sú rady skúseného ovocinára, pána profesora Hričovského, alebo rubrika, v ktorej na vaše otázky týkajúce sa záhrady odpovedajú naši odborníci.
  A ak vám ani to nestačí, tak šup-šup na skvelý web www.zahrada.sk, kde nájdete odpovede na všetky svoje záhradné otázky!

  Martin Čurda

   

   

  Fotogaléria z tohto čísla:

   

  Okrasná záhrada
  ■ Záhrada stvorená na oddych
  ■ Záhradná kôlňa na náradie
  ■ Otužilé čemerice
  ■ Veselo a hravo s jarnými kvetmi
  ■ Figovníky sú stále in
  ■ Zapletáme fikus

  Pre dobrú úrodu
  ■ Všetko o zdravých zeleninových priesadách
  ■ Choroby a škodce pri pestovaní priesad
  ■ Parenisko celoročne
  ■ Milovaný i nenávidený špenát
  ■ Všestranný fenikel
  ■ Spoznajte jujubu
  ■ Ako rezať vinič?

  Poradňa
  ■ Poradňa
  ■ Ako sa zbaviť hlodavcov v záhrade?
  ■ Princípy prírodnej záhrady
  ■ Mnohonôžky, upratovacia čata

   


  0 0
 • 02/22/19--03:11: Urob si sám 03/2019
 • Urob si sám
  Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

  Milí čitatelia!
  Je tu jar a my sa opäť stretávame na stránkach nášho časopisu. Čomu sa venujeme tentoraz? Našou hlavnou témou je výsadba, výsev či sadenie nových rastlín, stromčekov a všetkého, čo rastie v záhrade, a čo nám robí radosť vo svojej krásnej prírodnej zelenej forme.
  K tomu sme vám priniesli kompletný návrh na zhotovenie teplého pareniska, takže rastlinky využijú všetko teplo z jarného slniečka na to, aby mohli čím skôr vyrásť, a tak obohatiť váš jarný jedálniček o čerstvé vitamíny. Jeho výrobu uľahčí výkresová dokumentácia. Okrem toho je tento malý pomocník na výsadbu vybavený aj automatickým zavlažovaním, takže po zasadení rastlín sa o ne nemusíte nijako špeciálne starať. Samozrejme, rastlinky bude potrebné jednotiť a presadiť, ale to patrí k nášmu záhradkárskemu hobby.
  V našej záhradnej rubrike nájdete aj stavbu drevenej terasy, ktorá vyzerá veľmi pekne a okrem toho je vybavená múrikom z gabionového muriva a na ňom je zavesená bylinková vertikálna záhradka. Z nej na váš stôl prídu nielen vitamíny, ale najmä chuť povzbudzujúce, prírodné arómy a príchute – absolútne bez chémie. Poslúži aj na to, aby sme si vypestovali drobné plody, napríklad jahody alebo cherry paradajky. Opäť je napojená na zavlažovací systém, takže vašou úlohou bude najmä zberať úrodu. Z tohto hľadiska je veľmi zaujímavý článok o tom, ako pripraviť pôdu a obohatiť ju o stopové prvky, ktoré rastlinky ani nemôžu poskytnúť konzumentovi, kým ich samy nenačerpajú v pôde. Dodávame, že návod na terasu nám poslal náš čitateľ, takže je jedným z tých, ktorí nás obohatili, a očakávam, milí čitatelia, že aj vy, ktorí majstrujete, či už doma, alebo v záhrade, alebo si niečo staviate, sa s ostatnými čitateľmi podelíte o svoje fotopostupy – môžete tak získať aj zaujímavý honorár.
  Pre stavebníkov prinášame návod na zhotovenie krásneho záhradného plota a okrem toho pokračujeme v našej stavbe zhotovením betónových stĺpov, ktorým sa pri stavbe nevyhneme. Spravidla nám projektant navrhne nejaký ten stĺp, takže na to, aby sme stavbu zhotovili správne, budeme musieť vedieť aj troška betónovať. Ďalšími zaujímavými tipmi sú rôzne návody na skrášlenie bytu či detskej izby – napríklad z univerzálneho detského vešiačika možno spraviť aj detský stan, takže naše deti sa potešia nielen pri jeho spoločnom zhotovovaní spolu s rodičmi.
  Verím, milí čitatelia, že si v tomto vydaní nájdete veľa alebo viacero zaujímavých článkov, ktoré vás budú inšpirovať pri ďalšej práci a domácom majstrovaní. K tomu vám želám veľa zdravia a pohody počas celého marca. Dovidenia v ďalšom vydaní!

  Stanislav Botur

   

   

  Fotogaléria z časopisu

   

  Majstrovanie
  ■ Čierna dekoratívna stena do detskej izby
  ■ Otvorená drevená skrinka
  ■ Multifunkčný vešiak pre deti
  ■ Úprava keramického kvetináča
  ■ Moderná drevená lavica
  ■ Zvárací stôl z ocele
  Január v záhrade
  ■ Záhradná poradňa
  ■ Drevená terasa s gabionovým múrikom
  ■ Vysádzame ovocné stromy
  ■ Obohacujeme pôdu stopovými prvkami
  ■ Parenisko so zavlažovaním
  ■ Materiály na zasklenie – fóliovanie skleníka, pareniska
  ■ Ako zlacniť vykurovanie skleníka
  ■ Staráme sa o jarné priesady
  ■ Pestovanie a liečba s aloou

  Stavba a obnova
  ■ Stavebná poradňa
  ■ Hrubá stavba: Betónujeme stĺpiky
  ■ Stavba betónového plota od základov
  ■ Dobrý nákup


  0 0
 • 02/25/19--02:48: Tvorivé bývanie 01/2019
 • Tvorivé bývanie
  Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

   
   
  Láska občas prichádza v tej najneočakávanejšej forme a čase. Tento úvodník píšem priamo na Valentína, a aj keď v čase vydania bude už dávno po dni všetkých zamilovaných, nie je dôvod, aby som o láske nepísala aj tak. Je to predsa asi najdôležitejší pocit v živote. Dokáže byť motiváciou, hnacím motorom, ktorý nás ženie cez neprekonateľné prekážky, ale dokáže byť aj tichý, každodenný, a napriek tomu bezbrehý a nevšedný. Všetci, ktorí niekedy mali zvieratko, to vedia. Skúsme sa aj my niekedy správať tak, ako sa vedia správať ony k nám. S blížiacou sa jarou vám prajem, aby ste si nezabúdali všímať aj tie najdrobnejšie detaily vôkol seba a tešili sa z maličkostí. A nezabudnite sa viac usmievať na ľudí, nikdy neviete, komu tým vylepšíte deň. 🙂

  Karolína

   

   

  Fotogaléria z časopisu:

  « 2 z 2 »

   

  Trendy
  ■ Nestarnúci vidiek
  ■ Staronové terazzo

  V interiéri
  ■ Vidiek v kuchyni
  ■ Netradičné odkladanie
  ■ Romantická spálňa
  ■ Nežná kúpeľna
  ■ 20 praktických rád do jarného interiéru

  Na návšteve
  ■ Chalupa, ako má byť

  Aktuálne
  ■ Veľká noc
  ■ Vajíčkobranie

  Rastliny
  ■ Zdravie z balkóna

  Handmade
  ■ Veľkonočný košíček
  ■ Papierové zajačiky
  ■ Novinové kvietky
  ■ Detský koník
  ■ Záhradné schody
  ■ Ako obnoviť staré okná
  ■ Zvislá záhrada v byte

  Pravidelne
  ■ Zeleninové recepty


  0 0
 • 03/07/19--07:13: Záhrada 02/2019
 • ZÁHRADA
  Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

  Vitajte!

  Držíte v rukách úplne vynovené číslo svojho obľúbeného časopisu Záhrada Urob si sám, ktorý s príchodom jari takpovediac rozkvitol – je farebnejší, pestrejší a praktickejší. Pevne veríme, že pomerne radikálna zmena sa vám zapáči a nájdete v ňom svoje obľúbené rubriky. Apropo, ako to máte so zmenami v živote a v záhrade vy? Obľuba zmien alebo, naopak, neochota ich prijímať súvisí s našou povahou. Kým niektorí sa do nich hrnú, čo sa v záhrade prejavuje možno i každoročným nákupom nových, hoci i menej známych kúskov, premiestňovaním rastlín, prípadne plánovaním nových prvkov a ich obnovy, tí opatrnejší dlhšie zvažujú, premýšľajú a radšej si počkajú na výsledky a skúsenosti odvážnejších pestovateľov. Nech už patríte k odvážlivcom alebo ste trošku konzervatívnejší, príroda i záhrada sú našimi najväčšími učiteľmi. A práve teraz, na jar, v nich prebiehajú zmeny veľkými krokmi. Práce sú „v plnom prúde“, že jeden neraz ani nevie, do čoho sa skôr pustiť. Prinášame vám množstvo rád a návodov, čo robiť práve teraz, aby ste na nič nezabudli. Poradíme s výberom okrasných rastlín na rôzne stanovištia – na plné slnko, do polotieňa či tieňa. Zo zelenín sme si tento mesiac „posvietili“ na kaleráb, ktorý sa dá teraz v apríli vysádzať (skoré odrody), ale aj vysievať (neskoré odrody) von do záhona. Nevzdali sme sa ani ovocných odrôd pre rôzne regióny Slovenska. A čo je hlavné, Martin Čurda, i keď sa vám práve neprihovára úvodným slovom, je stále tu. Okrem zaujímavých záhradných postupov sa objaví aj v novej rubrike Opýtajte sa Martina, kde v spolupráci s kolegom Ferim Laššákom odpovie na vaše rôznorodé záhradnícke otázky. Takže, hor sa do skúmania novej podoby časopisu a dajte nám vedieť, ako sa vám jeho nová podoba páči. 🙂

  Monika Králová

   

   

  Fotogaléria z tohto čísla:

   

  Máme radi…
  ■ Máme radi apríl
  ■ Rastlina mesiaca

  Apríl podľa Martina
  ■ Pýtajte sa Martina
  ■ Pohodlné záhradné sedenie

  Farby sezóny
  ■ Fialky

  V okrasnej záhrade
  ■ Tajomstvo úspešného pestovania

  ■ Minijazierko

  Na tanieri
  ■ Úroda z kvetináčov
  ■ Kaleráb

  Príroda v záhrade
  ■ V záhrade užitočné, v pivnici škodlivé

  Otázky a odpovede
  ■ Poradňa
  ■ Ekologicky proti mravcom

  ■ Režeme v apríli

  Apríl v záhrade
  ■ Kvety
  ■ Ovocie, zelenina
  ■ Trávnik
  ■ Skleník

  ■ Lunárny kalendár
  ■ Ovocné odrody v Šúrovciach
  ■ Aprílový sprievodca pestovaním

   


  0 0
 • 03/05/19--02:21: Môj dom 03/2019
 • Môj dom
  Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

  Čo ukázala naša analýza?

  Tak už poznáme víťazov našej veľkej súťaže. Už vieme, ktoré interiéry sa vám najviac páčili. A je to nielen pozitívna informácia pre tých najlepších, ale aj dôležitá pre nás. Samozrejme, v redakcii vieme, že život nie je štatistika. Napríklad podľa skúseností výrobcov kuchynských liniek chce väčšina našincov praktickú modernú kuchyňu, jednoduchú, s hladkými bielymi dvierkami bez úchytiek. Ibaže v našej súťaži suverénne viedli tie modré a sivomodré, v tradičnom quakerskom štýle, prípadne vidiecke kombinované s drevom. A teraz má byť z toho človek múdry.
  Niečo sme sa ale predsa len dozvedeli. Že najväčší úspech mali interiéry, z ktorých „niečo“ vyžarovalo. A to bez ohľadu na štýl. Či už to bol víťazný vintage-industriál, dovolenková, alebo vidiecka romantika, či v nich prevládali svetlé alebo tmavé farby, všetky mali silnú atmosféru a sálalo z nich také „útulno“, že by človek najradšej vošiel, usadil sa a aspoň chvíľu ostal. Boli to také zhmotnené sny – o vzdušnom priestore, o krásnom mieste… Ibaže naša realita nie je vždy taká priestranná a aj voľbu miesta, kde budeme žiť, neovplyvňujú len romantické dôvody. Realita je jednoducho realita. A tam, kde je málo miesta, treba uvažovať prakticky. Takže ak sa podarilo šikovne spojiť v malom byte praktickosť s útulnosťou, bolo to v našej súťaži na prvú desiatku. Aj jednoduché, moderné priestory si však našli svojich fanúšikov, a ukázalo sa tiež, že mnohí z vás oceňujú krásu pohľadového betónu.
  Čo nám teda vyplynulo z našej analýzy? Asi toľko, že budeme pre vás aj ďalej hľadať útulné interiéry, ktoré vyzerajú ako romantický sen, ale aj také, ktoré ich majitelia alebo architekti vymysleli jednoducho a prakticky, v ktorých sa uplatnili originálne nápady… Prosto urobíme všetko pre to, aby bol náš časopis pestrý a aby si v ňom každý našiel niečo, čo ho chytí za srdce. 🙂
  Vlastne mám na záver ešte jednu prosbu. Ak sa vám podarilo zariadiť si zaujímavý byt alebo dom, ktorý by mohol byť inšpiráciou aj pre ostatných, budeme sa veľmi tešiť, keď nám do redakcie napíšete. Slováci sú totiž často zbytočne skromní, no podľa mňa sa aj u nás nájdu rovnako skvelé interiéry ako v Londýne či na Malorke. Dom z Nededu, malé byty z Pezinka a z Bratislavy či romantika zo Zálesia, ktoré sa umiestnili v prvej desiatke, sú toho dokonalým dôkazom.

  Erika Kuhnová

   

  Fotogaléria z časopisu:

  « 1 z 2 »

   

  Téma čísla
  ■ V štýle najkrajších interiérov: Zariadenie inšpirované víťazmi súťaže Môj dom interiér na rok 2019
  ■ Londýnsky vintage industriál: Niekdajší sklad z viktoriánskych čias si majitelia upravili na mimoriadne vydarené bývanie, ktoré sa stalo víťazom našej ankety. Zariaďte si kuchyňu, spálňu či kúpeľňu v ich štýle
  ■ Prázdninový dom na Malorke: Na strmom kopci sa týči dom s dôstojnou minulosťou a čerstvo oživenou súčasnosťou, ktorý sa umiestnil na druhej priečke. Obývačka, jedáleň a kuchyňa v stredomorskom štýle vás dostanú
  ■ Umenie pohody z Nededu: Na treťom mieste je slovenský interiér prízemného domu, v ktorom sa majiteľke podarilo vytvoriť neuveriteľnú atmosféru pohody. Inšpirujte sa ich terasou, študentskou izbou či chodbou

  Návštevy
  ■ Ladne a autenticky: Očarujúci interiér v starom pražskom činžiaku nenavrhol architekt, ale módna návrhárka
  ■ Byt s festivalovou atmosférou: Interiér inšpirovaný jedným z najúspešnejších hudobných festivalov je uvoľnený, zábavný a trendový. Tak ako kalifornská Coachella
  ■ Tatranský originál: V zrekonštruovanom byte vznikol moderný a útulný priestor s industriálnym dotykom, ktorý odkazuje na technické pamiatky Tatier
  ■ Dierkovaný minimalizmus: Žiadanú štruktúru i dávku hravosti vniesli do neveľkého minimalisticky zariadeného priestoru perforované steny
  ■ Zo starého domu parádny loft: Z pôvodného rodinného domu ostali po rekonštrukcii len obvodové múry. Medzi ne vsadil architekt nezvyčajnú loftovú dispozíciu a pôsobivý industriálny interiér
  ■ Spätý s prírodou: Moderná horská chata, ktorá rešpektuje okolité prostredie, poskytla aktívnej rodine víkendové útočisko

  Bývanie
  ■ Nadčasový dizajn: Prostá stojacia lampa
  ■ Riešenie: Dômyselná manželská spálňa
  ■ Originál: Redakcia tvorí – batikované závesy
  ■ Na návšteve: Biela kuchyňa v objatí dreva
  ■ Culinaria: Prvá jarná zelenina
  ■ Trendy: Aké sprchy sú „in“?
  ■ Prakticky: Jarné upratovanie
  ■ Dobrý nákup: Pomôcky na upratovanie
  ■ Domáci pomocníci: Efektívne vysávanie
  ■ Test: Testujeme bezvreckové vysávače
  ■ Tipy: „Vychytávky“ do domácnosti

  Záhrada
  ■ 10 najkrajších okrasných stromov: Vybrali sme pre vás tie najpútavejšie kultivary listnatých stromov do záhrady
  ■ Naštartujte trávnik, vysaďte si prvé trvalky či nežné jarné sirôtky
  ■ Nadzemný či zapustený bazén? Ponúkame vám užitočný prehľad výhod a nevýhod jednotlivých typov
  ■ Škola kvetinového dizajnu: Nádherné inšpirácie zo sveta kokedám a bonsajov v podobe minizáhradiek
  ■ Čo s nekvitnúcim agapantom a ako správne urobiť rez stromčekových ruží?
  ■ Záhradné tipy: Zaujímavé materiály, prvky a technológie do záhrady

  Lexikón staviteľa
  ■ Dom medzi stromami: Lesopark obklopujúci pozemok prirodzene viedol k stavbe z prírodných materiálov
  ■ Stavba domu: Pravidlá moderného murovania
  ■ Vykurovanie: Radiátor či podlahovka? Alebo ako dostať teplo do interiéru

   


  0 0
 • 03/15/19--07:50: Správa budov 01/2019
 • Správa budov
  Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

   
  Z vášni pre kultúru

  Okrem bytových domov čakajú na svoju obnovu aj historické budovy s významnou kultúrnou hodnotou. Medzi ne patrí napríklad aj Holíčsky zámok, ktorý nedávno získal z rozpočtu Ministerstva kultúry SR príspevok na modernizáciu a rekonštrukciu vo výške viac ako 600 000 €. Z hľadiska potrebnej celkovej investície však táto suma predstavuje len zlomok. Tu by sa dali parafázovať slová Richarda Wagnera, jedného z najvýznamnejších operných komponistov, pokladaného za hudobného génia, ktorý bol známy výstredným a veľmi nákladným spôsobom života. V listoch adresovaných svojim podporovateľom píše: „Načo sú mi stovky, keď potrebujem tisíce.“ Načo sú teda Holíču tisíce, keď potrebuje milióny? Púšťať sa do obnovy hlavnej budovy by bolo za neistých podmienok možností financovania nerozumné, keďže jednotlivé stavebné práce by mali na seba plynulo nadväzovať, aby nevzniklo viac škody ako úžitku. Štátny predstavitelia argumentujú pri uvoľňovaní peňazí na jednotlivé projekty ich veľkým počtom či možnosťou zapojenia sa tretích subjektov v podobe PPP projektov. Domnievať sa však, že sa nájde v súčasnosti samaritán, ktorý by sa rozhodol financovať obnovu historických pamiatok z nezištných dôvodov, len z vášni pre kultúru, akým bol napríklad Ludwig II pre Wagnera, by bolo nereálne. V tomto ohľade sú na tom vlastníci bytov a nebytových priestorov, ktorí plánujú obnovu bytového domu, výrazne lepšie. Finančné prostriedky môžu totiž získať buď od štátnych inštitúcií, alebo komerčných bankových či nebankových subjektov, prípadne ich vhodne skombinovať. A to dokonca pri minimálnom náraste platieb do fondu prevádzky, údržby a opráv.

  Andrea Dingová

   

   

  Fotogaléria z časopisu:

   

  O nové budovy je záujem

  Poradňa
  ■ Odpovede na vaše otázky
  ■ Najefektívnejšie spôsoby zabezpečenia nájomného v nájomných vzťahoch

  Obnova budov
  ■ Vplyv rozsahu a kvality obnovy domu na náklady bytov
  ■ Hydraulické vyváženie po zateplení
  ■ Čo ovplyvňuje životnosť potrubných rozvodov?
  ■ Tepelnoizolačné systémy odolné proti mechanickému poškodeniu

  Úspora energie
  ■ Inovatívny systém vykurovania v asistenčnom centre pre hendikepované deti

  Facility manažment
  ■ Aká je úloha facility manažmentu pri tvorbe pracovného prostredia?

  Správa budov
  ■ Zákon o správcoch bytových domov v praxi
  ■ Čo zmenila novela zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov?
  ■ Právo vlastníka nahliadať do dokladov súvisiacich so správou domu

  Financovanie obnovy budov
  ■ Zvýhodnené financovanie bytových domov
  ■ Úverové možnosti financovania obnovy bytových domov
  ■ Obnova kvalitne a efektívne s podporou ŠFRB

  Kalendár povinností


  0 0
 • 03/21/19--03:07: Urob si sám 04/2019
 • Urob si sám
  Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

  Milí čitatelia!
  Opäť k nám zavítal jarný čas, počas ktorého môžeme opraviť plot, pustiť sa do prerušených stavebných prác na dome, upraviť dvor či venovať sa prácam v záhradke. Či sa už budete venovať záhradkárčeniu, alebo robiť v dielni, prípadne na stavbe, držíte v rukách práve to správne číslo časopisu Urob si sám. V našej stavebnej poradni nájdete viacero užitočných tipov k rekonštrukcii, napríklad ako zaizolovať stenu v pivnici. Ak staviate dom, iste vás bude zaujímať otázka izolácie pod obvodovou stenou alebo osadenie betónovej žumpy, ktoré vám prinášame. Ak stavať iba plánujete, určite nepremeškajte náš stavebný špeciál, ktorý pre vás pripravujeme a vyjde v prvej polovici mája.
  Nuž a čo sme pre vás pripravili do záhrady? Ako prvý musím uviesť kompletný projekt výroby pyramídového záhona. Ušetríte ním veľa miesta, možno ho presúvať, lebo je na kolieskach a je automaticky zavlažovaný, takže veľa starostí s ním nebude. A môžete si v ňom vypestovať jahody, kvety, zeleninu… Všetko v pohodlne, lebo záhon je vysoký. Uvediem aj betónový obrubník na zakrivené línie záhona, ochranu jahôd pred jarnými mrazíkmi alebo netradičné včelárenie, ktoré zaujme aj čitateľov žijúcich v mestskom prostredí.
  Nezabudli sme ani na vás, milé čitateľky, ktoré rady pracujete na skrášlení svojho domu či bytu. Prečítajte si, ako urobiť mobilnú poličku na kvety, drevenú truhlicu na balkón alebo učiacu vežu pre dieťa, ktorej by sa ako darčeku potešili mamičky. Samozrejmosťou je niekoľko tipov na farbenie veľkonočných vajíčok.
  Do dielne či garáže sa hodí náš návod na výmenu čapov riadenia na aute. Ich poruchy sa ohlásia práve po zime, keď je na cestách viac výmoľov. Technickou čerešničkou je štiepačka dreva, ktorú si náš čitateľ vyrobil svojpomocne.
  Milí čitatelia, to je len niekoľko z tém, ktoré sme pre vás pripravili. Želáme si, aby sa čo najviac priblížili vašim záujmom. Verím, že naše články vám pomôžu pri realizácii opráv a úprav domu, bytu, dvora, záhradky. Ak si vyberiete a zrealizujete čo len jednu dobrú radu, návod či pracovný postup, bude to ocenením našej práce.

  Stanislav Botur

   

   

  Fotogaléria z časopisu

  No Images found.

   

  Majstrovanie
  ■ Detská učiaca veža
  ■ Zdobenie veľkonočných vajíčok prírodnými farbami
  ■ Stojan na perá
  ■ Zakladač na dokumenty
  ■ Moderný nábytok – stôl Utsuri
  ■ Mobilná lavička na kvety
  ■ Kŕmidlo pre psa
  ■ Drevená truhlica na balkón
  ■ Vymieňame čapy riadenia na aute
  Apríl v záhrade
  ■ Záhradná poradňa
  ■ Ako ochrániť jahody pred jarným mrazom
  ■ Pyramídový záhon do záhrady
  ■ Včelárenie v meste
  ■ Pestujeme hrachor
  ■ Silná štiepačka na drevo
  ■ Betónový oddeľovač záhona
  ■ Kladieme betónovú dlažbu
  Stavba a obnova
  ■ Stavebná poradňa
  ■ Izolácia dosky pred murovaním
  ■ Radíme: Čo prináša hrubá stavba
  ■ Osádzame betónovú žumpu
  ■ Test akumulátorových vŕtačiek s príklepom
  ■ Dobrý nákup


  0 0
 • 04/04/19--05:13: Môj dom 04/2019
 • Môj dom
  Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

  O jari a romantike vôbec…

  Nedá mi inak, len písať o počasí. O jari. Ktorá je tu. Definitívne. Aj keď by sa opäť malo ochladiť, ja som sa už preladila. Ja už sa veziem na „romantickej jarnej vlne“. Stačil mi na to jeden teplý slnečný víkend a pohľad na zakvitnuté stromy. Povyťahovala som zo škatúľ v šatníku ľahké jarné tuniky, šaty a tielka a uložila do nich teplé štrikované svetre. Vybrala som bežecké tenisky aj korčule a vybíjané zimné čižmy schovala hlboko do skrine.
  Ostrihala som jabloň, preriedila levandule, vysadila štyri nové ružové kríky a vyčistila záhony z minulej sezóny. Utrela som šnúru, ktorá mi visí v záhrade a podľa mňa už rovnako netrpezlivo ako ja čaká na prvú tohtoročnú várku pásikavých tričiek a perkálových obliečok. Sušička-nesušička, opratej, voňavej, na čerstvom vzduchu vyvesenej bielizni sa nevyrovná žiadny obraz romantickej dediny.
  Deti som za ich hlasných protestov ponatierala krémom na opaľovanie a na stôl na terase slávnostne položila vázu s rozkvitnutými marhuľovými konármi a zlatým dažďom. Nerozhodil ma ani pohľad na naše 30-kilové šteňa, ktoré sa rozhodlo, že zelená krhla je najväčší rodinný nepriateľ, ktorý všetkých ohrozuje, a preto ju treba zavraždiť. Zubami.
  Po nedeľnom obede u našich sme si s mamou sadli konča záhrady na starú prevrátenú plechovú vaňu, popíjali kávu, slnko nám pieklo do chrbtov, škrabkali sme psa a sledovali sliepky, ako im je hej. Vedľa nás teta do vyššieho záhona nasadila šalát a pozakrývala ho starými oknami. Kedysi dávno ich prababka každé ráno otvárala a vpúšťala nimi do domu čerstvý vzduch. Dnes plnia funkciu akéhosi mobilného skleníka. Toto je to, keď starým veciam dávame nový účel, alebo „zero waste“ v praxi, napadlo mi. Mimochodom, aj okná u nás doma by som tentokrát s radosťou z tej jarnej eufórie umyla, keby som sa nešla radšej bicyklovať…
  Skrátka a dobre, jar ma tento rok dostala v celej svojej sile a kráse a vôni, a ja sa z toho teším. Rovnako ako z tohto čísla Môjho domu, ktoré je plné nefalšovanej vidieckej romantiky a štýlových útulných interiérov. A ktoré vám ukáže, že vytvoriť si doma atmosféru moderného vidieka vôbec nie je zložité. Som presvedčená, že sa vám bude páčiť, aj keby ste sa práve neviezli na rovnakej romantickej jarnej vlne ako ja. Dajte vedieť.

  Katarína Barošová

   

  Fotogaléria z časopisu:

   

  Téma čísla
  ■ Svieže vidiecke interiéry: Súčasný interiér ladený vo vidieckom duchu
  ■ Stolovanie: Vidiecke hodovanie za poriadnym dreveným stolom plné vkusných doplnkov a oku lahodiacich dekorácií
  ■ Dekorácie: Taniere nepatria len na stôl. Pokojne ich zaveste aj na steny, ktoré vďaka ich tradičným motívom ožijú
  ■ Aranžmány: Ako jednoducho a vkusne naaranžovať kvety do interiéru tak, aby mu dodali vôňu, farbu i nehu?
  ■ Nábytok: Zachovalé vintage či retro kúsky vedia aj v modernom priestore plniť svoju praktickú funkciu rovnako ako pred rokmi
  ■ Doplnky: Inšpirujte sa „must have“ kúskami, ktoré nesmú chýbať v pôsobivej, vidiecky ladenej predsieni a kúpeľni
  ■ Textílie: Tradičné vidiecke vzory ako kvety alebo káro sú ideálne do vidieckej spálne, vnesú do nej modernosť

  Návštevy
  ■ Farebný vidiek v Normandii: Kúpou starého domu na francúzskom vidieku si Annie Sloan splnila dávny sen a vďaka svojej vášni pre farby z neho vytvorila skutočne magický priestor
  ■ Sny spod starých trámov: V dvestoročnom, značne schátranom sedliackom dome mohli budúci útulný domov vidieť len nenapraviteľní romantici, odhodlaní zvládnuť akékoľvek prekážky
  ■ 50 oblúkov: Stretnutie Adriany a storočného domu s 50 oblúkmi bolo naozaj osudové – prinieslo radikálnu zmenu najskôr do života mladej ženy, potom aj do domu samotného
  ■ Poctivý byt: Byt Evy a Juraja pôsobí veľmi prirodzene a pohodovo. Vznikol totiž na poctivých princípoch a zásadách zdravého rozumu
  ■ S duchom francúzskej bohémy: V samom srdci Paríža sa nachádza apartmán, v ktorom štylistka Colombe Campana vytvorila fantastickú ríšu vzorov, tkanín a kvetov

  Bývanie
  ■ Nadčasový dizajn: Najslávnejší smetný kôš
  ■ Originál: Prírodne farbené vajíčka
  ■ Dobrý nákup: Veľkonočné dekorácie
  ■ Inšpirácia: Obývačka ako z pralesa
  ■ Riešenie: Denná miestnosť s unikátnym prvkom
  ■ Na návšteve: Moderná kuchyňa v štýle Provence
  ■ Prakticky: Ako si zariadiť varné centrum
  ■ Test: Testujeme vafľovače
  ■ Culinaria: Vafle na sladko i slano
  ■ Domáci pomocníci: Úsporné práčky
  ■ Tipy: „Vychytávky“ do domácnosti

  Záhrada
  ■ Mesiac v záhrade: Vysádzame rododendrony a rastliny vhodné k jazierku
  ■ Škola kvetinového dizajnu: Iskerníky, tulipány a vŕba v jarných aranžmánoch
  ■ Záhradné riešenie: Úzkej záhrade prospela svieža zeleň vo výške očí
  ■ Osvieženie v malej záhrade: Inšpirujúce zapustené relaxačné bazény
  ■ Plot rýchlo a ľahko: Výhody oplotenia z betónových tvárnic
  ■ Záhradné tipy: Zaujímavé materiály, prvky a technológie do záhrady

  Lexikón staviteľa
  ■ Dokonale vymaľované: 4 kroky k perfektným stenám
  ■ Postup: Vyrobte si stolík Utsuri
  ■ Vykurovanie: Je lepšie podlahové alebo stropné?
  ■ Podkrovie: Ako zabrániť prehrievaniu
  ■ Výber: Kusové strešné krytiny
  ■ Garáž: Podľa čoho si vybrať garážovú bránu
  ■ Postup: Montáž vonkajších žalúzií

   


  0 0
 • 04/18/19--06:48: Urob si sám 05/2019
 • Urob si sám
  Kúpiť toto číslo | PREDPLATNÉ | Archív vydaní | E-verzie časopisov

  Milí čitatelia!
  Jar je v plnej sile, to znamená, že listy a tráva sú svieže, všetko v záhrade, pučí, bzučí, rastie, aby počas niekoľkomesačného vegetačného obdobia dozrelo či priviedlo na svet nové potomstvo. Je to nádherné obdobie, veď nie nadarmo sa vraví, že máj je časom lásky. My ľudia silno vnímame voňavú atmosféru počas chladnejších rán i príjemne teplých dní, ktoré nás nabíjajú novou energiou. Tiež sa snažíme využiť počasie na uskutočnenie svojich plánov v záhrade alebo na stavbe. No a vydanie, ktoré práve držíte, vám chce pomôcť pri všetkých vašich hobby. Rád by som vás upozornil na niekoľko zaujímavých tém, ktoré stoja za podrobnejšie prečítanie.
  Začnime naším projektom mesiaca, letnou kuchyňou. Nepredstavujte si ťažkú kamennú či tehlovú stavbu. Práve naopak, tento mobilný výrobok z dreva môžete vytiahnuť na terasu alebo na trávnik vtedy, keď sa vám bude chcieť variť vonku, a môže tam ostať až do jesene. Kuchynka je postavená podobne ako predajný stánok a umožní vám aj komunikáciu s okolím počas párty či varenia. To je určite príjemnejšie ako byť pri varení sám v uzavretom priestore.
  K letnej kuchyni neodmysliteľne patrí chuť i aróma byliniek. Dozviete sa, ako sa nimi môžete veľmi chutne liečiť a si svoje stolovanie netradičnými receptami. Vypestovať si ich môžete aj v našej bylinkovej špirále z drevených polienok.
  Aké letničky si vysadíte tento rok? Prehľad tých najkrajších tiež nájdete v tomto čísle. Vydali sme sa aj na návštevu k manželom, ktorí si namiesto obyčajného záhradného domčeka na náradie postavili poschodový. Horná časť nie je určená len pre deti, ale aj pre dospelých. A pritom je pekný a vôbec nie drahý, lebo majitelia vedia zužitkovať aj používané materiály!
  Podobne aktívni sú aj iní naši spolupracovníci a trúfajú si pustiť sa do stavby dreveného stropu. Postavili ho pevne, a pritom lacno iba svojimi šikovnými rukami. A nielen to. Ukázali nám, ako obnoviť balkón či pracovať s chemickými kotvami. Zavítali sme aj do garáže, kde sme si pozreli, ako hobby mechanik namontoval na staršie auto parkovacie senzory…
  Je toho ešte oveľa viac, milí čitatelia, ale nebudem prezrádzať všetko, aby ste si sami mohli nájsť tému, ktorá vás chytí za srdce. Pripomínam ešte, že náš stavebný špeciál vyjde už 13 mája. Všetkým vám želám príjemné čítanie, krásnu jar a dostatok času na hobby.

  Stanislav Botur

   

   

  Fotogaléria z časopisu

   

  Majstrovanie
  ■ Auto – montáž cúvacích senzorov
  ■ Obnova starej skrinky
  ■ Úprava moderného stolíka
  Apríl v záhrade
  ■ Záhradná poradňa
  ■ Staviame vyvýšený záhon
  ■ Ceduľky na označenie rastlín
  ■ Špirálový záhon z dreva
  ■ Najkrajšie letničky tejto sezóny
  ■ Obytný záhradný domček
  ■ Zdravé bylinky do letnej kuchyne
  ■ Letná kuchyňa s grilom
  Stavba a obnova
  ■ Stavebná poradňa
  ■ Postup pri obnove balkóna
  ■ Ako pracovať s chemickou kotvou?
  ■ Drevený strop v tehlovej stavbe
  ■ Prehľad strešných krytín
  ■ Úprava stien hrubou stierkou
  ■ Montujeme strop zo sadrokartónu
  ■ Test letných pneumatík
  ■ Dobrý nákup